Pozicija Hrvatske na europskoj mapi daje joj mogućnost za nabavu svježih i zdravih namirnica za pripremu vrhunskih jela. Hrvatska je poznata po svojoj raznolikoj kuhinji, počevši od mesnih delicija kontinentalne i primorske Hrvatske, istarskih i dalmatinskih rižota pa do nadaleko poznatih jadranskih plodova mora.
No definirati izvorno autohtono jelo je poprilično teško jer nam povijest govori o isprepletenosti života različitih naroda, te da smo kroz suživot s njima preuzeli i neke njihove ideje, recepte i namirnice. Naša kontinentalna kuhinja je zbog utjecaja susjednih kultura, ponajprije turske i mađarske, u svoj repertoar uvrstila začine poput bijelog luka, paprike i papra. Priobalna kuhinja najviše koristi maslinovo ulje i začine kao što su ružmarin, lovorov list, origano i kadulja, a sve to zahvaljujući ponajviše grčkoj i rimskoj, odnosno mediteranskoj kuhinji. Također, za hrvatsku kuhinju ne možemo reći da je homogena, obzirom na geografske različitosti zemlje koje su utjecale drugačije prehrambene navike stanovnika određenih područja.
Dio priobalne kuhinje svakako čine i tradiconalna jela otoka Paga koja ćemo detaljnije opisati nešto kasnije.
Tradicionalna Hrvatska jela
Iako malena, hrvatska kuhinja je kao i sama zemlja nevjerojatno raznolika te je gastronomija jedna od ključnih uzdanica domaće turističke ponude. Zbog vrhunske hrane, milijuni turista iz cijelog svijeta svake godine posjećuju Hrvatsku. Opisati ćemo neka najpoznatija jela iz svih hrvatskih regija.
Pašticada
Jedno od najlegendarnijih hrvatskih jela priprema se na području Dalmacije i nezaobilazno je i omiljeno jelo svih svečanosti, počevši od slavlja vjenčanja, krštenja, pa do najvećih Blagdana kao što su Uskrs ili Božić. Obrok zahtijeva dugu i pedantnu pripremu. Meso, najčešće od goveđeg buta, se izbuši i nadjene češnjakom, klinčićima, mrkvom i slaninom te se preko noći marinira u vinskom octu. Zatim se pirja s lukom, peršinom, suhim šljivama, vinom i slatkim prošekom nekoliko sati. Meso se reže na deblje ploške i dodatno kuha u dobivenom umaku dok isti ne postane jako gust. Pašticada se najčešće poslužuje uz njoke ili domaću tjesteninu.