Bermuda trokut otoka Paga
Tajna stara oko 12 000 godina, Paški trokut, je skoro kao slučaj iz znanstveno-fantastične dramske televizijske serije Dosjei X. Istina je vani, istražite je sami. Na napuštenom brežuljku pokraj plaže Caska prema Žigljenu, 1999. je otkriven bizarni fenomen – tzv. Paški trokut. Radi se o formaciji u obliku jednakokračnog trokuta koja se nalazi na brdu Tusto čelo. Trokut je sasvim slučajno otkrio hrvatski geodet Zdenko Grbavac tijekom izvođenja mjerenja na kamenolomu. Primijetio je trokutastu formaciju koja je bojom odudarala od ostatka brda i izmjerio ga. Otkrio je da je formacija pravilan trokut s dvije stranice dužine 32 i trećom od 22 metra. Nakon daljnjeg ispitivanja, zaključeno je da svojstva tog kamena nisu slična bilo kojoj drugoj okolnoj stijeni. Ono što je ovaj trokut učinilo još zanimljivijim bile su 30 centimetara duboke rupe na svakoj strani trokuta za koje nitko nije mogao ponuditi objašnjenje. Ovo otkriće privuklo je veliku pažnju medija, ufologa i turista. Geološki pregledi zaključili su da su stijene unutar trokuta različite boje zbog izloženosti ekstremnim temperaturama u prošlosti. Pretpostavlja se da je ta megalitska formacija stara približno 12 000 godina.
Mnogo je teorija o podrijetlu ovog fenomena. Jedna teorija navodi da je trokut posljedica slijetanja izvanzemaljske letjelice, druga tvrdi da je ostatak visoko razvijene civilizacije, a treća zagovara snagu prirode tvrdeći kako je sve samo rezultat vjetra, soli i kiše.
Stoljetni vrtovi lunjskih maslina
Na najsjevernijem dijelu otoka Paga smjestilo se šarmantno naselje Lun, poznato po svojim stablima maslina koje već više od tisuću godina uspijevaju u nevjerojatnoj simbiozi s dalmatinskim kršem i suncem. Šume maslina koje prekrivaju lunjski poluotok predstavljaju jedinstveno botaničko bogatstvo mediteranskog područja, a svrstavaju se i među najstarije maslinike na svijetu. Maleni, egzotični kutak zemlje na kojem se smjestilo oko 80 000 maslina, krije izvornu mediteransku sortu maslina koja uspijeva na samo još dvije lokacije na svijetu, u Grčkoj i Izraelu. Lun se po nevjerojatnom broju tisućljetnih maslina koncentriranih na tako malenom području ipak izdvaja od Grčke i Izraela. 1963. godine proglašen je i jedinstvenim botaničkim rezervatom. Šetnja maslinikom je čarobna, posebice kad ugledate najstariju očuvanu maslinu, samoniklu prije više od 1600 godina, koja dan danas čvrsto stoji uz makadamski put. Jedinstvene svaka na svoj način i posve različite jedna od druge, ove su masline srasle s kamenom kojim su okružene. Djeluju kao da su oduvijek tu. A osim nadrealnog izgleda svakog stabla, koja kao da su iz neke bajke, plodovi koji se ručno beru ujesen daju vrhunsko maslinovo ulje kakvo ne možete okusiti nigdje drugdje na svijetu. Čisti, nježni okus lunjskog ulja izazivao je nepca još u rimskom dobu, kada je bilo izrazito cijenjeno u carskim krugovima. Ovo ulje prvoklasne kvalitete i danas je poznato, a preporučujemo da si nakon šetnje obavezno kupite barem jednu bočicu.