Rezerviraj

Kalendar

Što jesti na kampiranju? Jednostavni recepti i savjeti

Kampiranje i boravak u prirodi je sve učestaliji oblik odmora. Veliki broj turista svake godine odlučuje se za odmor daleko od vreve gradova i buke. U Hrvatskoj postoji pregršt kampova diljem jadranske obale koji nude sve potrebno za ugodan boravak. Jedni od njih su Terra Park kampovi na otoku Pagu gdje imatu svu potrebnu infrastrukturu, a i mnoštvo mjesta za postaviti šatore. Iako je kampiranje samo po sebi uglavnom zabavno i prekrasno iskustvo, može biti i izazovno ako se na vrijeme ne pripremi sve što je potrebno. U ovom blogu usredotočiti ćemo se na pripremu obroka i namirnice koje nam trebaju. Kada kampirate, važno ih je pripremiti unaprijed kako biste osigurali da imate dovoljno hrane, a adekvatna kuhinjska oprema treba biti na vrijeme osigurana.

Oprema za kuhanje. Što ponijeti?

Bilo da kampirate s osobnim automobilom, kamperom ili samo u šatoru za pripremu jela trebate imati nekoliko najvažnijih stvari. 

Pitka voda potrebna nam je za kuhanje i pranje posuđa. Ako imate kamper, pitku vodu imate iz slavine kao i kod kuće, međutim ako boravite u kampu na neki drugi način onda je prijenosni kanistar za vodu dobra stvar. Zauzeti će jako malo mjesta u transportu no kada se raširi, njegova zapremnina od 15 litara s ugrađenom slavinom i dva nastavka za vješanje stvorit će dojam tekuće vode. Zahvaljujući velikoj zapremnini smanjit ćete broj odlazaka po vodu, a slavina će olakšati konzumaciju kao i pranje. 

Plinsko kuhalo jedno je od nezaobilaznih dijelova opreme. Može doći u manjoj i većoj varijanti, a uz njega potrebno je ponijeti teće za pripremu jela ili tavu.
Električni roštilj također može biti od koristi ako imate pristup struji. Većina kampova to i ima pa ako imate mjesta u autu, slobodno ga ponesite. Svi vole zaroštiljati na otvorenom.
Pribor za jelo možete kupiti u trgovini s kamperskom opremom koji je prilagođen boravku u prirodi i nije težak za nošenje, ali možete ponijeti i pribor od doma.
Prijenosni hladnjak može biti električni što je uvijek sigurnija varijanta jer duže traje, međutim i obični hladnjak s ledom može izdržati do pola dana ako ga se drži u hladu ili vanjska temperatura nije previsoka. 

Hrana tijekom kampiranja

Kada planiramo hranu koju ćemo nositi na kampiranje uvijek treba pripaziti na rok trajanja iste te da hrana može izdržati što duže bez da se pokvari. Npr. ako boravimo u kampu koji ima hladnjak, mliječne proizvode, jaja i slične stvari možete skladištiti u njemu.
Evo nekoliko osnovnih namirnica koje možete ponijeti na kampiranje:
  • Hrana koja se ne kvari: Poput konzervirane hrane, suhog voća, orašastih plodova, energetskih pločica i suhomesnatih proizvoda. 
  • Povrće koje dugo traje: Poput mrkve, krumpira, luka, paprike, tikvica ili rajčica. One mogu izdržati nekoliko dana bez hlađenja. 
  • Brza hrana: Poput instant juha, tjestenine, riže i instant pahuljica.
  • Hrana koja se lako priprema: Kao što je konzervirani grah ili leća koju možete brzo zagrijati i imati hranjiv obrok. 
  • Pribor za roštiljanje: Ako imate mogućnost, meso, ribu ili povrće možete pripremati na roštilju. 
  • Hrana koja ne zahtijeva hlađenje: Poput kruha, konzerviranih namaza i sireva koji ne zahtijevaju hlađenje. 
  • Začini i osnovne namirnice: Sol, papar, ulje, začini po želji kako biste poboljšali okus hrane. 
  • Slatkiši: Za podizanje raspoloženja i dodatnu energiju. Izbjegavajte čokoladice u slučaju da je vruće, a nemate ih gdje držati u hladnjaku.
  • Dehidrirana hrana: Možda nije najzdravija opcija, ali dehidrirana hrana je jako jednostavna za korištenje i odlična je stvar u slučaju da nemate određeni pribor ili nemate puno vremena za pripremu. Za pripremu ovog obroka jelo je potrebno samo preliti vrućom vodom, promiješati i pričekati 5-10 minuta da odstoji.

Piće tijekom kampiranja

Voda je uglavnom svugdje dostupna, a od nje se uvijek mogu napraviti čaj ili kava. Preporuka je u slučaju da kampirate u ljetnim mjesecima unositi 2-3 litre vode na dan. U slučaju da imate pristup hladnjaku možete uživati i u raznim drugim sokovima te u čaši dobrog vina…

Recepti i primjeri nekih jednostavnih jela

Na kraju bloga donosimo i nekoliko zanimljivih i uvijek ukusnih jela koja možete pripremiti bez puno truda:
  • Piletina s povrćem na roštilju
Sastojci: Pileća prsa ili pileći batak, paprika, luk, tikvice (ili drugo povrće po želji), sol, papar, maslinovo ulje.
Priprema: Narežite piletinu na komade i povrće na kolutove. Začinite piletinu solju, paprom i maslinovim uljem. Na roštilju ili tavi prepržite piletinu i povrće dok ne budu mekani i blago zapečeni.
  • Grillani sendviči s tunom 
Sastojci: Konzerva tune, kruh za tostiranje, sir, rajčica, salata (po želji) 
Priprema: Iscijedite višak tekućine iz konzerve tune. Na kruh stavite komade tune, sira, rajčice i salate. Stavite sendviče na tavu i pecite dok kruh ne postane hrskav, a sir se ne rastopi.
  • Tjestenina s umakom od rajčice i kobasicama 
Sastojci: Tjestenina, kobasice (možete koristiti obične ili pikantne), konzerva sjeckanih rajčica, luk, češnjak, maslinovo ulje, sol, papar, začini po želji (origano, bosiljak) 
Priprema: Stavite vodu u lonac da proključa, dodajte tjesteninu, sol i kuhajte prema uputama na pakiranju. Dok se tjestenina kuha, na vatri zagrijte malo maslinovog ulja u tavi. Dodajte nasjeckani luk i češnjak te pržite dok ne postanu mekani i blago zlatno smeđi. Dodajte narezane kobasice i pržite ih dok ne budu gotove. U tavu s kobasicama i lukom dodajte konzervu sjeckanih rajčica. Začinite solju, paprom i po želji dodajte origano ili bosiljak. Pustite umak da se kuha nekoliko minuta kako bi se okusi sjedinili. Ocijedite kuhanu tjesteninu i dodajte ju u tavu s umakom. Dobro promiješajte i poslužite toplo.

Uživajte u kampiranju i u ukusnim obrocima!
Dobar tek!
vrh stranice